DISC on käitumisstiilide mudel, mis kirjeldab inimkäitumist ja omavahelist suhtlust.
Vastavalt sellele, milline on inimese taju keskkonnast enda ümber ja iseendast selles keskkonnas, siis mudelis asetuvad need kahele teineteisega ristuvale teljele.
– Horisontaaltelg kirjeldab seda, kas inimene tajub keskkonda enda ümber vaenuliku, ohtliku ja mitte toetavana või soodsa, sõbraliku ja toetavana. Mitte-toetavas keskkonnas on inimeste tähelepanu pigem tegevustel, ülesannetel, tulemustel ja materiaalsetel väärtustel. Toetavas keskkonnas on tähelepanu pigem suhetel, inimestel ja emotsionaalsetel väärtustel.
I Vertikaaltelg kirjeldab seda, kas inimene tajub, end selles keskkonnas aktiivse või passiivsena ehk kas ta on keskkonnast tugevam ning suudab seda ise suunata ja mõjutada - on tegevusi algatav, elluviija, juhtiv ja ektravertne.
Või tajub ennast keskkonnast nõrgemana ning on ise mõjutatav ja suunatav - kohanduv, passiivne, kinnine ja introvertne.
Vastavalt nendele tajudele tekib 4 eristuvat käitumisstiili:
Käitumisstiil D - Domineeriv
(ingl. Dominance) mudelis üleval vasakul- Inimene tajub antud hetkel keskkonda enda ümber vaenuliku, ohtliku ja mitte-toetavana,
- samas aga ka seda, et on võimeline ohjad enda kätte haarama ning seda keskkonda enda ümber suunama ja mõjutama.
Selle stiili puhul loob taju mitte-toetavast keskkonnast inimese käitumisse aktiivsust, proaktiivsust, otsustamis- ja tegutsemisjulgust. Teda köidavad kiirus, tulemused, areng, konkreetsus ja kontroll.
Domineerivus selle stiili puhul tähendab seda, kui julgelt ja aktiivselt läheneb inimene probleemidele ja lahendab väljakutseid. Samuti seda, milline on tema võimekus võtta vastu otsuseid ja võtta vastutust.
Käitumisstiil I - Inspireeriv / Mõjutav
(ingl. Influence) mudelis üleval paremal- Inimene tajub antud hetkel keskkonda enda ümber sõbraliku ja toetavana ning seda, et
- on võimeline seda keskkonda enda ümber muutma ja mõjutama.
Selle stiili puhul loob taju sõbralikust ja soojast keskkonnast inimese käitumisse aktiivsust ja proaktiivsust läbi tegutsemise ja sotsiaalse suhtluse. Teda köidab vaheldus, uued ideed, kergus, inimesed ja suhtlemine.
Sellise käistumisstiili esindajale meeldib ja tal on suutlikkus teisi innustada, kaasa haarata ja veenda.
Käitumisstiil S - Stabiilne / Püsiv
(ingl. Steadiness) mudelis all paremal- Inimene tajub antud hetkel keskkonda enda ümber sõbraliku ja toetavana ning seda, et
- on ise sellest keskkonnast mõjutatud ning suunatav.
Selle stiili puhul loob taju sõbralikust ja soojast keskkonnast inimese käitumisse passiivsust läbi rahulikkuse ja stabiilsuse. Teda köidab koostöö, koostegemine, head suhted ja teiste heaolu.
Stabiilsuse tase selle stiili puhul näitab seda, kui vastuvõtlik on inimene muutustele. Tugev vajadus stabiilsuse järele tähendab madalat valmisolekut muutusteks, ja vastupidi. See viib jälle mitmete üksikute käitumismustriteni, nagu "varem oli parem", "alati on ju sedasi tehtud" jms.
Käitumisstiil C - Kohusetundlik / Analüütiline
(ingl. Compliance) mudelis all vasakul- Inimene tajub antud hetkel keskkonda enda ümber vaenuliku, ohtliku ja mitte-toetavana ning seda, et
- on sellest keskkonnast mõjutatud ning suunatav.
Selle stiili puhul loob taju mitte-toetavast keskkonnast inimese käitumisse passiivsust ja valikut kohaneda.
Analüütilisus näitab, kuivõrd valmis on inimene reegleid ja eeskirju järgima, kuivõrd vastuvõetavad on eksimused ja see kui asjad lähevad mitte-plaani-kohaselt või "valesti". Teda köidab täpsus, korrektsus, kord, plaanid, süsteemid ja praktilisus.
DISC isiksusetüübid
Vastavalt paiknemisele selles teljestikus on võimalik kirjeldada iga tüübi eripära, eelistusi, tugevusi, nõrkuseid ning motivaatoreid ja hirme, samuti dünaamikaid, kus nende omavaheline koostöö sujub või millistes vaadetes nad vastanduvad ja põrkuvad.
Kõigi nende nüansside teadvustamine toob igapäevasesse suhtlusesse Sind ümbritsevate inimestega rohkem teadlikkust, mõistmist, kergust ja uusi võimalusi.
Kõige suurem väärtus, mille DISC mudeli tundmine annab on
- meelerahu mõista iseennast ja teisi (miks mina/tema/nemad käituvad just selliselt ja mitte teistmoodi) ning
- lihtsad juhised, kuidas teiste inimestega efektiivsemalt suhelda ning paremini koostööd teha.
PS! Sinu isiklik DISC profiil
on sellel mudelil põhinev ja Sinu käitumist käsitlev personaalne tagasisideraport, mille saamiseks tuleb täita vastav küsimustik.
DISC profiilidega saab töötada nii individuaalselt kui ka grupis (perekond, kollektiiv, sõpruskond, projektimeeskond, organisatsioon jms).
Huvi korral võta minuga ühendust!
PEAKS vs TAHAKS dünaamika
Lisaväärtusena on seda sama DISC profiili vaadates võimalik ära näha ka PEAKS-TAHAKS dünaamika ehk kohad, kus inimesed panevad endale just nendest kahest eelkirjeldatud tajust (keskkond, milles viibin ja kuidas tajun ennast selles keskkonnas) lähtuvalt peale ootused näida teistele ja teha asju mingil kindlal moel. Eelkõige selleks, et tulla toime, jääda ellu või teenida välja heakskiitu ja tunnustust.
Kui mingis kontekstis loob see peaks-tahaks vaheline dünaamika kerget rahulolematust ja paneb meid kutsuma ellu muutuseid, liikuma edasi, arenema ja valima uusi asju, siis teisest, kus nende kahe erisused kasvavad jällegi liiga suureks, annab meie keha meile sellest märku ühe hea tuttava nähtusega nimega STRESS.
Saades aga teada, kus ootan endalt liiga palju, püüdes ühte või teist käitumisstiili nii öelda üle kasutada või alla suruda, toob see teadlikkus hulganisti kergendust ja leebust suhtesse iseendaga ning aitab seeläbi leida nutikaid, leidlikke lahendusi, kuidas üht või teist käitumisstiili elutervemalt väljendades potsentsiaalseid stressoreid vähendada.
Free AI Website Software