Minu DISCi lugu

ehk, kuidas DISC minu ellu jõudis ja miks see mind tänaseni köidab!

Minu enda teekond DISCiga on ennekõike praktiline ja seejärel teoreetiline.
Oma esimese profiili sain käte aastal 2006, kui Hansapanga juhtide reservprogrammis osalesin.
Ainus, mida sellest korrast mäletan on see, et minu graafik oli värvide poolest üleni kollane (I-tüüp) …järgi vaadates (jap, mul on see graafik veel tänaseni alles :)) natukese sinise, kerge rohelise ja ühe ainsa punase triibuga.

Esimene järeldus - "Ma olen selline". Ehk ma võin küll olla meeldiv, tore ja seltsiv ning hea eestvedaja, aga kontorijuhiks ilmselt liialt leebe ja mitte liiga tulemustele orienteeritud.

Hansapank maskotid Ats ja Kats

See-eest maskotiks nagu loodud.
Pildil Ats ja Kats (mmhmhh ... kustukumm)

Teise profiili sain aastal 2010 Kaido Kubri DISCi koolitusel ja see sõnum, mille sealt kaasa sain, oli oluliselt paljutõotavam, sest Kaido ütles, et olenemata sellest, mida Su profiil Sulle täna näitab, on Sul ikkagi võimalik endas ka teisi tüüpe arendada.

Teine järeldus - "Ma võin muutuda!"

Seejärel vaatasin kohe üle kõik ettepanekud punase D-tüübi (domenieeriva driver'i) arendamiseks ja pidin püksid täis tegema. See tundus sel hetkel kohe nii mitte-mina ja keeruline ning puhtalt ettekujutlus sellest, et kuidas ma neid asju teeks, ajas iiveldama 🥴🤢

Aga miks just punane? Sest just see on tüüp, kes paneb asjad juhtuma, keskendub tulemustele ja seepärast need ka tõeliselt saab. Minu graafikus oli seda aga kõigist kõige vähem ja minu sinine C-tüüp (kohusetundlik analüütik) vähemalt kaalus kohe võimalust seda endas kuidagi treenida.


Järgmised 10+ aastat on läksid väga tihedalt käsikäes DISCi mudeli rakendamise, kogemise, õppimise ja teistega jagamise, selgitamise, õpetamise, arutamise ja eksperimenteerimise rada. DISCi profiili küsimustikku olen selle aja jooksul oma 5-6 korda täitnud ja näinud neis igal hetkel erinevat pilti. Ja kuigi neis on alati sees olnud minu loomupärased tugevused (minu kollane I ja sinine C), siis olenevalt sellest, millega oma elus parasjagu silmitsi seisnud:

- kas stressi, madalseisu, keerukate suhetega;
- meeletult ägeda tööhoo, seikluste ja saavutustuhinaga või siis
- koostöös ja ühises ruumis teiste DISCi tüüpidega,

näinud neis kord rohkem kollast, siis rohelist ja mingil hetkel ka seda kaua oodatud hoolikalt kasvatatud punast.

Ja kingitusi on olnud sellel teel kuhjaga - iseenda sügavam mõistmine, teiste parem mõistmine, selgem eneseväljendus, oma vajaduste kiirem ära tundmine ja väljendus, parem tööefektiivsus, parem stressimaandus, delegeerimisoskus, paremad suhted (kõiksugused suhted), parem seks ja nii mõndagi veel.

4 elementi - vesi, tuli, õhk, maa

Neli elementi - tuli, vesi, õhk ja maa.
Nagu 4 DISCi tüüpi. 

Kõige enam olen aga tänulik ühele väga pöördelisele hetkel kusagil 2019. aasta suvel, kus mõnda aega ennast järjest ebamugavamalt tundes arvasin ühel hetkel, et ma olen justkui katki läinud, nagu ei töötaks enam. Asjad, mis varem tundusid lihtsad, kergelt tehtavad, just mulle loodud ja rõõmuga valitud, sujusid edasi järjest raskemini kuni keha keeldus üldse koostööst, tahtis keset päeva magama minna ega suutnud enam detailidele liialt keskenduda, muutus kärsituks ja mõistuse perspektiivist lausa "laisaks". Ikka hirm tuli ka peale. Olles aastaid ju oma tugevustega sina-peal ja nendega läbi elu rokkinud, oli hetkega kõik justkui kadunud ja uus olemine oli liiga võõras, et ennast selles kuidagigi hästi tunda.

Järjekordne DISC profiil tõi aga täiesti ootamatu selguse. Pead oli hakanud tõstma see kaua oodatud punane (D-tüüp), koos kaasneva rohelisega (S-tüüp) täiesti uuel moel. Tavapärane to-do listide kuninganna ja detailides nokitseja oli uttu tõmmanud (see kohusetundlik C). Ütles, et tea enam ei jõua nii tubli olla!Nii ma siis õppisingi delegeerima ja usaldama, et teised saavad ka need asjad tehtud, tegema rohkem pause, lubama endal päeval magada, iseenda vajaduste eest selgemalt seisma ja enda eest paremini hoolt kanmda. Järgnes kaks aastat ägedat sisemise meesenergia avastamist ja kasvu kuni väga ägeda sisemise kasvamise ja uue elukvaliteedini. 

Kolmas järeldus - "Ma EI OLE TEGELIKULT KATKI, ma OLEN MUUTUNUD!" 

See lõi kohe meeletult palju hingerahu ja kergust ning kaasnevat põnevust ja avastamisrõõmu, katsetusi, põrumist ja õnnestumist, et oma uusi külgi ja nüüd kättesaadavat käitumistiili tundma õppida.

Kergendav ja äge on kogeda ka seda, et ega neist keegi päriselt uttu ikka ei tõmmanud (no minu head sõbrad I ja C), lihtsalt nad võtsid puhkust ja aeg-ajalt vajavadki seda, et keegi teine pulti astuks. Tagataskusse jäävad kõik ikka alles, et õigel ajal elulavale astuda ja oma osa ära teha!Pärast aastaid ise DISCiga sedas sõbrustamist on minustki saanud sertifitseeritud Thomas meetodi (DISC) kastaja, konsultant ja koolitaja.
Sertifikaadi pistsid mulle pihku Indrek Rahi koos oma abikaasa Katriniga.
Nemad on ka täna minu lähimad Thomas International’i koostööpartnerid Eestis - Thomas International Baltics eestvedajad.

Indrekuga kohtusime esimest korda 2000ndate alguse poole Hea Teeninduse Päevadel, kus lavalt jäi mulle meelde tema hoogne, sõbralik, humoorikas ja särav olek, mina talle Eesti Parima Teeningaja konkursilt samades võtmetes - ehk meie kollased I-tüübid klikkisid koheselt 😀😆

Teine hea koostööpartner on Kaido Kubri (Eludisainer.ee), kelle käest olen aastate jooksul mõnusat DISCi drilli ja trenni saanud ning kellega koos mõned eriti põnevad koolitused korraldanud nii väiksemas formaadis 20le kuni 100le nii füüsilises kui ZOOMi ruumis.  

Sertifitseerimiskoolitusel Indrek ja Katrin Rahi juures

DISCi sertifitseerimiskoolitusel
Katrin ja Indrek Rahiga

Lisaks sellele, et minu enda kireks on DISCi läbi tuunida enda isiklikke suhteid, siis suuremas plaanis kõnetab mind ka väga teenindussfäär.

Olles ise aastaid tulihingeline hea teeninduse entusiast, Eesti ja Tartu Parim Teenindaja konkursside võitja, hiljem ka 7 aastat (2010 - 2017) konkursside korraldaja ning Heateenindus.ee koostööpartner, olen ma läbi DISCi saanud lõpuks ometi vastuse ka küsimusele, “Kaia, mida Sa teed teisiti? Mis teeb Sinust nii hea teenindaja?
Tol korral teadsin vaid öelda, et mulle väga meeldib minu töö ja see pakub mulle rõõmu ... samal ajal ise teadmata, kuidas ma puht alateadlikult kõigile klientidele just nende isiksusetüübist lähtuvalt tegelikult läheneda oskasin. 

Ja täna, olles läbi DISC mudeli saanud selleks sõnavara ning teadvustanud, et ma juba siis neid põhimõtteid kasutades oma töös nii hästi toime tulin, saan öelda “Jah, tean küll, mida ma tegin ja teen teisiti. Tahad ma räägin Sulle ka?

Neljas järeldus - "Erinevad isiksusetüübid elavad siin maailmas niikuinii, olenemata sellest, kas Sa neist midagi tead või ei tea." 

DISC mudeli tundmaõppimine annab aga olulised eelise nendega teadlikult toime tulekuks, oma suhtlusoskuste arendmiseks ning kõiksuguste suhete parendamiseks.


Ja ongi peaaegu kõik ... peaaegu ...

... kui siis ainult 2 asja veel, mis täna minu huviorbiidis tiirlevad ja mida just DISCi isiksusetüüpidega käsikäes on põnev uurida, on:

  • Nr 1 - Katrin Saali Sauli raamatust “Naiseks olemise kunst” tuttavaks saanud nais-arhetüübid ja nende variarhetüübid. Siin on DISCiga võimalik ülihäid selgitavaid paralleele tuua ja mõlemate süsteemi veel paremini just naisena mõista ja rakendada.
  • Nr 2 - ja just viimasel ajal Eestis tähelepanu ja populaarsust koguv Human Design - üks ülimalt detailne ja mitmekihiline süsteem hõlmates erinevaid iidsed tarkuseid Hindude, Juutide ja iidsetelt Babüloonlastelt maailma loomisest ja toimimisest ning astroloogiat, numeroloogiat, kvantfüüsikat, psühholoogiat, keemiat, geneetikat ja bioloogiat ….. Huuuhhh jaaaa …
    …. et veel ühel teistsugusel moel ja lähenemisel mõista, miks ma olen just selline ja käitun just selliselt ja milliseid viise on veel selleks, et oma elus kõige kergemal, sujuvamal ja mulle omasel moel toimetada.

    Minu partneriks ja teekaaslaseks ülimalt äge ja särav Human Design kasutaja, oma disaini järgi elaja ja õpetaja Elena Koit (minuhumandesign.ee)

Ehk … põnevust jagub.

Kui Sa tunned, et me võiks üheskoos vaadata, millised kingitused Sinu DISC profiilis peidus on ning kuidas neid Sinu mõnusama, selgema ja kergema elu heaks tööle panna, siis ...

Võta minuga ühendust!

© 2022 VõluElu OÜ, kaia@voluelu.eu

Made with ‌

Drag and Drop Website Builder